AVANTAJLAR

Yüksek Mukavemet Kompozitler yüksek mukavemet değerleri sağlayan malzemeler arasında en etkin olanlarından biridir.
Hafiflik Kompozitler birim alan ağırlığında hem takviyesiz plastiklere, hem de metallere göre daha yüksek mukavemet değerleri sunmaktadır.
Tasarım esnekliği Kompozitler bir tasarımcının aklına gelebilecek her türlü karmaşık, basit, geniş, küçük, yapısal, estetik, dekoratif yada fonksiyonel amaçlı olarak tasarlanabilir.
Boyutsal stabilite Çeşitli mekanik, çevresel baskılar altında termoset kompozit ürünler şekillerinive işlevselliklerini korumaktadırlar.
Yüksek Dielektrik Direnimi Kompozitlerin göze çarpan elektrik yalıtım özellikleri, birçok komponent'inüretimi konusunda açık bir tercih nedenidir.
Korozyon dayanımı Kompozitler'in antikorrozif özelliği, diğer üretim malzemelerinden üstün olan niteliklerinden biridir.
Yüzey uygulamaları Kompozit ürünlerde kullanılan polyester reçine, özel pigment katkıları ile renklendirilmek suretiyle, amaca uygun kendinden renkli olarakta üretilebilir.
A Sınıfı Yüzey Uygulamaları Plastiklerin aksine metal ve ahsap malzemeler gibi boyama işlemine tabi tutulabilir ve yüksek performanslı yüzeyler elde edilebilir.
Yanmazlık özelliği Kompozitlerin alev dayanımı, kullanılan polyesterin özelliğine bağlıdır. Alevdayanım özelliğinin arandığı yerlerde "Alev dayanımlı" polyester kullanılmalıdır.
Sıcaklıktan etkilenmez Kompozit ürünler, termoset plastikler grubundan polyester reçineler ile yapıldığı için yumuşamaz ve şekil değiştirmez. Isıl dayanıklılığı yüksektir.
İçine farklı malzemeler gömülebilir Kompozitler çine demir, ahşap, halat, tel, mukavva, poliüretan sert köpük gibi malzemeler gömülerek mekanik özellikleri farklılaştırılabilir.
Kalıplama kolaylığı Kompozit ürünler, çelik türündeki geleneksel malzemelerde karşılaşılan birçok parçanın birleştirilmesi ve sonradan monte edilmesi işlemini tek parçada kalıplama olanağı ile ortadan kaldırmaktadır.
Şeffaflık özelliği Kompozitler, cam kadar ışık geçirgen olabilir. Tam şeffaf olması nedeni ile ışığı yayması sayesinde, diffüze ışığın önem kazandığı seralarda ve güneş kolektörü yapımında önemli avantaj sağlar.